head picture
ENVIRONMENTÁLNÍ VÝCHOVA VE VÝUKOVÝCH PROGRAMECH NA ZŠ
Kategorie: Nezařazené

Ve středu  11.10 absolvovali žáci 1. stupně  výukový program „Krkavcovití“. Krkavcovití jsou největšími ptáky z řádu pěvců. Vyznačují se vysokou inteligencí, výbornou přizpůsobivostí a dobrou pamětí. Mají silný hlas, jsou to dobří imitátoři nejrůznějších zvuků, včetně lidské řeči. První skupinou žáků v programu  byli prvňáčci, kteří si zaslouží velkou pochvalu za to, kolik toho o krkavcovitých věděli. Poznali vycpanou straku, sojku, krkavce, vránu i havrana. Kavku a Ořešníka neznali. Společně  si pak  s lektory povídali o tom, kde krkavcovití žijí, čím se živí a co všechno dovedou. Žáci  byli překvapeni, že si vrána vyrobila vlastní nástroj a že si ve volném čase ráda hraje. Následovalo bližší představení jednotlivých zástupců doplněné o ukázky živých ptáků. I krkavec Dyk předvedl, že už umí plnit různé úkoly a že je to obratný lovec.
Povídání o zajímavostech ze života krkavcovitých bylo provázeno promítáním videí a ukázkami živých ochočených jedinců, se kterými se  žáci  seznámili  velmi zblízka.

Z ekocentra Nyctalus navštívila naši školu 17. 10. paní H. Jahelková s československým vlčákem Hopinkou, která je kříženec vlka a německého ovčáka. V programu „A vlk je za dveřmi“ se žáci IV. A a IV. B dozvěděli nejen o historii, životním prostředí, potravě i sociálním chování vlka, ale i o důvodu jeho vymizení.

Žáci III. A a III. B obdivovali v programu „O netopýrech“ netopýří kluky Zdendu a Čendu. Byli seznámeni s životem netopýrů, přípravou na zazimování, ohrožením i ochranou zimovišť.

Za 1. stupeň Y. Staňová, učitelka