Klub mladého diváka

Také v letošním školním roce 2017/18 bude  na naší škole fungovat Klub mladých diváků.

Členové klubu se mohli seznámit prostřednictvím kvalitních představení se všemi oblastmi profesionálního umění.

Klub mladých diváků (KMD) je jedinou institucí v České republice, která nabízí žákům 2. stupně základních škol a studentům středních škol divadelní představení v různých pražských divadlech na základě spolupráce s jejich vyučujícími.

Formou abonmá neboli předplatného (430 Kč) se nabízí za výhodné ceny návštěvy pražských divadel. Žáci mohou navštívit mimo činoherní představení také taneční a baletní produkce. V současné době se nabízí i některá operní a muzikálová představení.

Hlavním cílem  KMD bylo a je kultivovat děti a mládež prostřednictvím divadelního umění, vhodnou formou doplňovat jejich vzdělání v oblasti umělecké a estetické, a tak z nich vychovávat budoucí stálé návštěvníky divadel.

Termíny jednotlivých představení nejsou na začátku roku známy, ale rodiče i děti jsou s dostatečným předstihem informováni o termínu.Děti jdou do divadla s doprovodem učitelů, kteří je přivezou zpět do Strančic. Chodíme na činohry i muzikály. Většinou se jedná o všední dny odpoledne nebo večer.

Koordinátorem pro školní rok 2017/18 je Mgr. Veronika Fořtová, kontakt:fortova@skolastrancice.cz

AKTUÁLNĚ:

v sobotu 24.2. jdeme na muzikál Ples upírů do GOJA MUSIC HALL. Začátek představení je v 19 hodin, sraz bude na nádraží ve Strančicích v 17 hodin. Děti budou s sebou mít dvě jízdenky za 20,-Kč a telefon, aby Vám mohly zavolat přesný čas příjezdu. Předpokládaný návrat bude po jedenácté hodině. Kdo bude chtít odejít z nádraží bez doprovodu rodičů, musí mít jejich písemný souhlas.

S pozdravem

Veronika Fořtová, tel. 775 215 669

PLES UPÍRŮ – libreto: Michael Kunze, hudba: Jim Steinman
Podle stejnojmenného filmu režiséra Romana Polanského.

Hlavními hrdiny příběhu jsou student Alfréd a jeho profesor Abronsius, který je vášnivým badatelem v oboru upírů. Ti dva společně pátrají po celé Evropě po stopách upírů a jedné zimy je kroky zavedou až do nitra Transylvánie, kde na hradě hraběte von Krolocka zjistí, že konečně našli to, co hledali. Všichni obyvatelé hradu jsou totiž upíři. Neohrožení likvidátoři upírů se však nevzdávají a Alfréd se dokonce navzdory obvyklým i neobvyklým nebezpečím snaží osvobodit upíry unesenou krásku Sarah, dceru hostinského, u kterého oba pronásledovatelé upírů bydleli. Je však neustále pronásledován hraběcím synem a jejich honička hradními chodbami se protáhne až téměř do půlnoci, kdy upíři povstávají ze svých hrobů a spěchají se pobavit na slavnostní ples. Také profesor s Alfrédem se plesu tajně účastní, jsou však odhaleni, když se jejich obraz objeví v zrcadle. Přesto, že situace se jeví značně zoufalá, podaří se jim Sarah zachránit a společně uprchnout…

Obsazení: Hrabě Von KROLOCK- Marian VOJTKO/ Bohuš MATUŠ, SARAH –  Natalie GROSSOVÁ/ Michaela GEMROTOVÁ/ Veronika STÝBLOVÁ – undstudy, ALFRED –  Michal BRAGAGNOLO/ Lukáš RANDÁK/ Jakub HÜBNER – undstudy, prof. ABRONSIUS – Pavel VÍTEK/ Petr MATUSZEK/ Jan URBAN, HERBERT – Tomáš VANĚK/ Laco HUDEC-ŠUBRT, MAGDA – Michaela NOSKOVÁ/ Eliška OCHMANOVÁ, CHAGAL – Jiří ZONYGA/ Bronislav KOTIŠ, REBECCA – Magda MALÁ/ Renáta PODLIPSKÁ, KOUKOL – Jindřich NOVÁČEK/ Tomáš KOBR….
Režie: Radek Balaš

Délka představení: 3:00 hod.
__________________________________________________________________________

První představení: SOUBORNÉ DÍLO WILLIAMA SHAKESPEARA VE 120 MINUTÁCH

Jess Borgesson, Adam Long, Daniel Singl

Život a dílo Williama Shakespeara se od jeho smrti v roce 1616 staly cílem mnoha kritických debat a neshod. Dotazy začínají prvotní otázkou, zda Shakespeare opravdu existoval, a vrcholí tím, jak starý byl vlastně Hamlet.

Protože dnes lidé nemají čas se těmito otázkami zabývat, tři herci sehrají v jednom večeru všech 37 her a 154 sonetů velkého barda. Autorovu genialitu ilustrují pomocí současných kulturních fenoménů… Komediálně laděná divadelní pocta velkému dramatikovi.

Hrají: Jan Vondráček, Miroslav Táborský, Martin Matejka

Hudba: Jan Vondráček

Režie: Jan Borna a kolektiv

Doba trvání: 2:00 hod.

 

 

________________________________________________________________________________

Zprávy z činnosti KMD v loňském školním roce:

Prvním představením bylo  v pondělí 31.10. v Divadle V Dlouhé představení Jak jsem se ztratil aneb malá vánoční povídka, režie Jan Borna, text Ludvík Aškenázy.

Do štědrovečerní Prahy 60. let přivádí diváky malý chlapec Pavlík. Ztratil se svému otci, a jelikož domů nijak nespěchá, potká mnoho zajímavých lidí i několik pohádkových postav. Autoři pomocí dobových písniček, nápaditých masek a dekorací vytvořili revue tak trochu v semaforském stylu. Nezapomenutelný Pavel Tesař v hlavní úloze, konverzační i vizuální humor a živě hrané hity 60. let jsou jedny z důvodů, proč se hra stala evergreenem Divadla v Dlouhé. Představení a jeho aktéři posbírali několik ocenění a nominací.

2. představení KLUBU MLADÉHO DIVÁKA: 

FIGARO, LAZEBNÍK SEVILLSKÝ / G. Rossini, W. A. Mozart, J. Jirák – činohra (ŽIŽKOVSKÉ DIVADLO , Štítného 5 , 130 00 Praha 3 

 

3. PŘEDSTAVENÍ:

KMD – 28.5

Předposledním představením letošního školního roku byl rockový muzikál Evita – T.Rice, A.L.Webbera a M.Prostějovského ve Studiu Dva na Václavském náměstí.

V legendárním muzikálu je zpracován skutečný osud neobyčejně charismatické ženy Evy Duarte de Perón, která se během krátkého života dokázala vyšvihnout ze zavržení až na absolutní vrchol. Z chudinského venkova se prodrala do přepychu luxusních paláců a stala se ženou argentinského diktátora Juana Peróna. Zatímco lid ji miloval, její protivníci o ní mluvili v těch nejhorších souvislostech.

V muzikálu v hlavních rolích hrála Monika Absolonová a Karel Roden. Skvělý výkon podal Peter Strenáčik v roli Che.

Dětem se představení líbilo a mnohé známé hity jako Dont´t cry for me Argentina  nebo You must love me nám doznívaly v uších ještě dlouho po představení.

Mgr. H.Dušková

Reakce žáků:

Letos učitelé Základní školy Strančice umožnili žákům zúčastnit se čtyř divadelních představení v rámci Klubu Mladého Diváka. 31. 10. 2016 jsme navštívili Divadlo V Dlouhé a zhlédli humorné představení Jak jsem se ztratil aneb malá vánoční povídka. 13.1 2017 jsme byli v Žižkovském divadle na představení Figaro. 28. 5. 2017 jsme navštívili rockový muzikál Evita v divadle Studio Dva na Václavském náměstí. 23. 5. 2017 jsme zhlédli komedii Bytná na zabití ve Vinohradském divadle. Letošní představení jsme si velice užili a měli jsme možnost vidět spousty známých herců, např. Moniku Absolonovou či Václava Vydru. Velice si vážíme všech učitelů, kteří se účastnili představení s námi a především bychom chtěli poděkovat paní učitelce Duškové za organizaci.

Sára Mondscheinová a Anna Míková, žákyně devátého ročníku