Klub mladého diváka

Také v letošním školním roce 2017/18 bude  na naší škole fungovat Klub mladých diváků.

Členové klubu se mohli seznámit prostřednictvím kvalitních představení se všemi oblastmi profesionálního umění.

Klub mladých diváků (KMD) je jedinou institucí v České republice, která nabízí žákům 2. stupně základních škol a studentům středních škol divadelní představení v různých pražských divadlech na základě spolupráce s jejich vyučujícími.

Formou abonmá neboli předplatného (430 Kč) se nabízí za výhodné ceny návštěvy pražských divadel. Žáci mohou navštívit mimo činoherní představení také taneční a baletní produkce. V současné době se nabízí i některá operní a muzikálová představení.

Hlavním cílem  KMD bylo a je kultivovat děti a mládež prostřednictvím divadelního umění, vhodnou formou doplňovat jejich vzdělání v oblasti umělecké a estetické, a tak z nich vychovávat budoucí stálé návštěvníky divadel.

Termíny jednotlivých představení nejsou na začátku roku známy, ale rodiče i děti jsou s dostatečným předstihem informováni o termínu.Děti jdou do divadla s doprovodem učitelů, kteří je přivezou zpět do Strančic. Chodíme na činohry i muzikály. Většinou se jedná o všední dny odpoledne nebo večer.

Koordinátorem pro školní rok 2017/18 je Mgr. Veronika Fořtová, kontakt:fortova@skolastrancice.cz

První představení: SOUBORNÉ DÍLO WILLIAMA SHAKESPEARA VE 120 MINUTÁCH

Jess Borgesson, Adam Long, Daniel Singl

Život a dílo Williama Shakespeara se od jeho smrti v roce 1616 staly cílem mnoha kritických debat a neshod. Dotazy začínají prvotní otázkou, zda Shakespeare opravdu existoval, a vrcholí tím, jak starý byl vlastně Hamlet.

Protože dnes lidé nemají čas se těmito otázkami zabývat, tři herci sehrají v jednom večeru všech 37 her a 154 sonetů velkého barda. Autorovu genialitu ilustrují pomocí současných kulturních fenoménů… Komediálně laděná divadelní pocta velkému dramatikovi.

Hrají: Jan Vondráček, Miroslav Táborský, Martin Matejka

Hudba: Jan Vondráček

Režie: Jan Borna a kolektiv

Doba trvání: 2:00 hod.

Instrukce:

V sobotu 11.11. jdeme na představení Shakespeare ve 120 minutách do Divadla v Dlouhé. Začátek představení je v 19 hodin. Sraz bude na nádraží ve Strančicích v 17 hodin. Děti budou s sebou mít dvě jízdenky za 20,-Kč a telefon, aby Vám mohly zavolat přesný čas příjezdu. Předpokládaný návrat bude kolem půl jedenácté. Nezapomeňte prosím na vhodné společenské oblečení.

S pozdravem Veronika Fořtová, tel. 775 215 669

 

________________________________________________________________________________

Zprávy z činnosti KMD v loňském školním roce:

Prvním představením bylo  v pondělí 31.10. v Divadle V Dlouhé představení Jak jsem se ztratil aneb malá vánoční povídka, režie Jan Borna, text Ludvík Aškenázy.

Do štědrovečerní Prahy 60. let přivádí diváky malý chlapec Pavlík. Ztratil se svému otci, a jelikož domů nijak nespěchá, potká mnoho zajímavých lidí i několik pohádkových postav. Autoři pomocí dobových písniček, nápaditých masek a dekorací vytvořili revue tak trochu v semaforském stylu. Nezapomenutelný Pavel Tesař v hlavní úloze, konverzační i vizuální humor a živě hrané hity 60. let jsou jedny z důvodů, proč se hra stala evergreenem Divadla v Dlouhé. Představení a jeho aktéři posbírali několik ocenění a nominací.

2. představení KLUBU MLADÉHO DIVÁKA: 

FIGARO, LAZEBNÍK SEVILLSKÝ / G. Rossini, W. A. Mozart, J. Jirák – činohra (ŽIŽKOVSKÉ DIVADLO , Štítného 5 , 130 00 Praha 3 

 

3. PŘEDSTAVENÍ:

KMD – 28.5

Předposledním představením letošního školního roku byl rockový muzikál Evita – T.Rice, A.L.Webbera a M.Prostějovského ve Studiu Dva na Václavském náměstí.

V legendárním muzikálu je zpracován skutečný osud neobyčejně charismatické ženy Evy Duarte de Perón, která se během krátkého života dokázala vyšvihnout ze zavržení až na absolutní vrchol. Z chudinského venkova se prodrala do přepychu luxusních paláců a stala se ženou argentinského diktátora Juana Peróna. Zatímco lid ji miloval, její protivníci o ní mluvili v těch nejhorších souvislostech.

V muzikálu v hlavních rolích hrála Monika Absolonová a Karel Roden. Skvělý výkon podal Peter Strenáčik v roli Che.

Dětem se představení líbilo a mnohé známé hity jako Dont´t cry for me Argentina  nebo You must love me nám doznívaly v uších ještě dlouho po představení.

Mgr. H.Dušková

Reakce žáků:

Letos učitelé Základní školy Strančice umožnili žákům zúčastnit se čtyř divadelních představení v rámci Klubu Mladého Diváka. 31. 10. 2016 jsme navštívili Divadlo V Dlouhé a zhlédli humorné představení Jak jsem se ztratil aneb malá vánoční povídka. 13.1 2017 jsme byli v Žižkovském divadle na představení Figaro. 28. 5. 2017 jsme navštívili rockový muzikál Evita v divadle Studio Dva na Václavském náměstí. 23. 5. 2017 jsme zhlédli komedii Bytná na zabití ve Vinohradském divadle. Letošní představení jsme si velice užili a měli jsme možnost vidět spousty známých herců, např. Moniku Absolonovou či Václava Vydru. Velice si vážíme všech učitelů, kteří se účastnili představení s námi a především bychom chtěli poděkovat paní učitelce Duškové za organizaci.

Sára Mondscheinová a Anna Míková, žákyně devátého ročníku