O ŠKOLE

HISTORIE

První škola v obci byla otevřena  v roce 1924.  V roce 1928 se začala stavět nová budova na pozemku, který obci daroval piaristický řád. Podmínkou bylo pozemek nevyužít k jiným účelům a ani ho nezmenšit. Vyučovat v nové budově se začalo od ledna 1929. 6. září 2004 byl otevřen 2. stupeň v rámci první přístavby s 6 učebnami. V září 2014 byla otevřena druhá přístavba s 5 učebnami a moderní tělocvičnou.
SOUČASNOST

Výuka probíhá v propojených třech budovách. Naší snahou je, aby vybavení školy odpovídalo moderním trendům ve výuce. Ve školním roce 2014/2015 je interaktivní tabule součástí každé učebny ve škole. Škola má vybavenou počítačovou učebnu s 15 samostatnými počítači a 1 interaktivní tabulí.
Pro výuku tělesné výchovy využíváme novou vlastní moderní tělocvičnu, venkovní hřiště před školou, které současně probíhá rekonstrukcí a místní fotbalové hřiště. Na zahradě školy je dřevěná venkovní učebna, která slouží k výuce za přízni počasí. Součástí školy je školní družina a školní klub. ŠD má kapacitu 116 dětí, které jsou rozděleny do 4 oddělení. Výchovně vzdělávací činnost probíhá dle ŠVP a ročního plánu školní družiny a je přizpůsobena tak, aby odpovídala věku dětí, jejich zájmům, schopnostem a náladě. Vždy koresponduje s jednotlivými ročními obdobími. Nově jsou součástí družiny kroužky: angličtina vedená studenty gymnázia Open Gate, kroužek deskových her, výtvarných a rukodělných činností a kroužek sportovních her. Ve školní jídelně vaříme zdravě: nesmažíme, ale pečeme a vaříme v páře. Je možnost výběru ze dvou druhů obědů.

Naše škola vyučuje podle školního vzdělávacího programu „Škola pro dítě, dítě pro školu“. Výuka anglického jazyka začíná již od 1. ročníku, německého nebo ruského jazyka od 7. ročníku. Podporujeme i rozvoj jazykových dovedností žáků prostřednictvím zapojení se do mezinárodních projektů (e Twinning, Evropa dělá školu). V pátém a šestém ročníku vyučujeme základy ICT. Ve výuce se snažíme maximálně využívat počítačové sítě s napojením na internet a interaktivní výuku ve vzdělávacím procesu.
Velká pozornost je věnována čtenářské gramotnosti, jejíž součástí je tradiční Noc s Andersenem, pasování na čtenáře a velmi úzká spolupráce s místní knihovnou.
Návaznost z 5. tříd na druhý stupeň je u nás zajištěna. Nadané děti jsou systematicky připravovány na možný odchod na víceletá gymnázia. Organizujeme plavecký výcvik pro 2. třídy. Žáci 7. ročníku mají ve svém programu týdenní lyžařský výcvik v Čechách nebo v zahraničí, většinou v Rakousku.
Snažíme se zpestřit školní život dětem v průběhu celého školního roku a to celou řadou akcí, z nichž se staly školní tradice: exkurze, výlety, Klub mladých diváků, sportovní turnaje, hudební vystoupení, literární a recitační soutěž, projektové dny, tematické dílny, prodejní výstava žákovských prací, ozdravné a poznávací pobyty v Čechách, slavnostní rozloučení žáků 9. třídy na závěrečné akademii.
S dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami pracujeme dle individuálních vzdělávacích plánů v úzké spolupráci s rodiči a podporujeme talentované děti, nejčastěji přípravou a účastí na soutěžích.
Na škole pracuje speciální pedagožka, která vede skupinové nápravy specifických poruch učení a úzce spolupracuje s výchovnou poradkyní. Škola spolupracuje i s pedagogicko-psychologickou poradnou, která má detašované pracoviště ve Strančicích. Velkou předností je i působení školní psycholožky a její pravidelná přítomnost na škole.
Při škole pracuje Klub přátel školy, podporující činnost školy a tím samozřejmě pomáhá při zajištění kvalitního vzdělávání a výchovy našich dětí.
Rodiče jsou u nás vítáni a jsou pro školu důležitými partnery. Škola se nachází v krásném prostředí. Naše základní škola je školou takzvaně „rodinného typu“, všechny děti známe, respektujeme individuální potřebu každého. Snažíme se o to, aby i uvnitř naší školy panovalo příjemné klima, aby naši žáci každý den přicházeli do školy rádi, beze strachu a s důvěrou. Aby každý den byl plný podnětů, nových objevů, poznání. Aby naši budoucí prvňáčci se do školy těšili a na konci deváté třídy ze své školy neradi odcházeli. Domníváme se, že úspěšné dosažení tohoto cíle závisí na vzájemné spolupráci celého učitelského sboru, žáků, rodičů, výchovného poradce, školní psycholožky, vychovatelek, vedení školy a obce. Chceme připravit žáky na dobrý vstup do jejich dalšího aktivního života.

Prezentace školy v angličtině